2019’da Hafıza Yürüyüşleri

“Hafıza Yolculuğu” programımız kapsamında düzenlediğimiz Hafıza Yürüyüşleri’ne geçtiğimiz yıl da artan bir katılımla, her birinde birbirimizden daha çok şey öğrenerek ve yöntemimizi geliştirerek devam ettik!

Hafıza Yürüyüşleri her ay belirli aralıklarla, genelde hafta sonları düzenlediğimiz öncelikle gençlerin ve aynı zamanda yetişkinlerin katılımına açık bir etkinlik. Yürüyüşler sırasında katılımcıların Türkiye tarihinde konuşulmayan/sessizleştirilen anlatıları, hikayeleri genç anlatıcılardan duymasını ve egemen anlatılara karşı eleştirel düşünce geliştirmesini amaçlıyoruz.

Hafıza Yürüyüşlerinde katılımcılar gruplara ayrılır ve kendilere verilen şifreleri çözerek hafıza mekânlarını bulmaya çalışırlar. Hafıza mekânlarına ulaştıklarında onları bekleyen genç anlatıcılarımızdan mekânın hikayesini dinlerler. Katılımcılar, hafıza yürüyüşlerinde en az 3 mekân keşfeder. Yürüyüş bittiğinde ise katılımcıların yürüyüş deneyimlerini ve yürüyüşe dair düşüncelerini paylaştıkları bir kapanış oturumu düzenlenir.

2015 yılından bu yana toplam 69 Hafıza Yürüyüşü düzenledik. 2015 yılında küçük bir kitleye ulaşarak başladığımız yürüyüşler yaptığımız açık çağrılarla 2019 yılı sonunda toplam 1003 katılımcıya ulaştı. Her yıl genç gönüllülerimizle birlikte yürüyüşlerimize yeni rotalar ve mekânlar ekledik.

2019 yılında ise toplam 22 Hafıza Yürüyüşü gerçekleştirdik. Bu yürüyüşlerin 11 tanesi gençler için, 9 tanesi ise yetişkin katılımcılar içindi. Ayrıca Karakutu dostu kurumlar için 2 tane yürüyüş düzenledik. Bu yürüyüşlerle toplam 267 katılımcıya ulaştık. Daha önce var olan Beyoğlu, Şişli, Cağaloğlu, Beşiktaş ve Yeldeğirmeni rotalarımıza toplumsal cinsiyet temalı mekânların bulunduğu Sultanahmet rotasını ekledik.

Hafıza Yürüyüşlerimizde birbirinden farklı mekânları keyifle keşfeden katılımcılarımızdan gelen geri dönüşler bizi çok mutlu etti.

“Daha sık yapılmalı, farklı yerlerdeki yürüyüşlere katılmayı dört gözle bekliyorum.”

“Şifreler, oyunlar dahilinde hafıza yolcusu olmak çok eğlenceli kıldı yürüyüşü.”

“Rotalar kesinikle çok daha fazla uzamalı. Güneşli güzel günlerde yürümek dileğiyle.”