Hafıza Yolculuğu Programı Yeni Gönüllülerini Arıyor!

18-25 yaş arasındaysanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız Karakutu’nun Hafıza Yolculuğu programında araştırmacı ve anlatıcı olmak için, 4-5 Kasım’da gerçekleştireceğimiz eğitime başvurabilirsiniz!

Tarih: 4-5 Kasım 2017 (Cumartesi – Pazar)

Yer: Karakutu Ofisi

Son Başvuru Tarihi: 25 Ekim 2017 Çarşamba 17:00

 

HAFIZA YOLCULUĞU NEDİR?

Karakutu olarak yürütmekte olduğumuz Hafıza Yolculuğu programı, gençlerin dini, cinsiyete dayalı, etnik veya politik nedenlerle ayrımcılığa uğrayanların hikâyelerini keşfetmesini ve sorgulamasını hedefler. Bu hikâyeler üzerine kendi araştırmalarını yürüten gençler Hafıza Yürüyüşleri aracılığıyla hikâyeleri akranlarına, çocuklara ve yetişkinlere aktarır.

Program üç adımlı bir döngüye sahiptir: Araştırmacı ve anlatıcıların kapasite gelişimi, araştırma süreci ve Hafıza Yürüyüşü uygulaması.

Hafıza Yolculuğu programıyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Programda yer alan araştırmacı ve anlatıcıların deneyimlerini merak ediyorsanız bu röportajı okuyabilirsiniz.

HAFIZA YOLCULUĞU KAPSAMINDA GENÇLER NELER YAPAR?

Programa dahil olan 18-25 yaş arası gençler Hafıza Yolculuğu programı ve adımlarıyla ilgili karar alma süreçlerinde rol oynar ve aktif olarak görev alır: Bu gençler, hikâyelerin ve hafıza mekânlarının keşfi sürecindeki araştırmaları yürüten araştırmacılar ile Hafıza Yürüyüşü uygulamalarındaki anlatıcı ve koordinatörlerdir.

Bu süreçlerde görev alacak gençlerin ihtiyaç duyacağı temel bilgi ve becerileri kazanmalarına yönelik hazırladığımız iki günlük başlangıç eğitimini 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştiriyoruz. Program Hafıza Yürüyüşü uygulamasıyla başlayacak, ardından da farklı oturum ve atölyelerle devam edecek.

KİMLER BAŞVURABİLİR? 

Aşağıdaki koşullar sizin için geçerliyse Hafıza Yolculuğu Başlangıç Eğitimi’ne başvurabilirsiniz:

  • 18-25 yaş arasında olmak,

  • İstanbul’da yaşamak,

  • Başlangıç Eğitimine tam katılım gösterebilecek ve araştırma dönemi boyunca haftada üç saatini Hafıza Yolculuğu Programı’na dair çalışmalara ayırabilecek olmak,

  • Araştırma döneminin ardından düzenlenecek Hafıza Yürüyüşlerinde anlatıcılık yapabilecek olmak,

  • Toplumsal hafıza alanı ve hak temelli çalışmalar hakkında bilgi/tecrübe sahibi olmak veya bu alanlarda çalışmaya istekli olmak.

Başvuru için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız 25 Ekim Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Katılımcı sayısı 20’yle sınırlıdır. Başvurular kapandıktan sonra 30 Ekim’e kadar başvuru sahiplerine olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

Seçilecek katılımcılar programın tamamına (Başlangıç Eğitimi, araştırma dönemi ve Hafıza Yürüyüşü anlatıcılığı) kabul edilmiş sayılacaktır.

Başvuru formu için tıklayın. 

__________________________________________________________

Destekleyen Kuruluşlar:

 

Bu eğitim Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmektedir. Karakutu Başlangıç Eğitiminin içeriği Açık Toplum Vakfı’nın resmi görüşlerini yansıtmaz. Burada verilen bilgi ve sunulan görüşlerin tüm sorumluluğu Karakutu Derneği’ne aittir.