Ekim Ayında Gerçekleştirdiğimiz Yaygınlaştırma Atölyesi

1-2 Ekim 2016 tarihlerinde 17 katılımcıyla Hafıza Yolculuğu Yaygınlaştırma Atölyesi gerçekleştirdik.

2015 yazından beri uygulamakta olduğumuz Hafıza Yolculuğu programına ve bu program kapsamında gerçekleştirmekte olduğumuz Hafıza Yürüyüşleri’ne dair biriktirdiğimiz tecrübeyi gençlerle çalışan eğitimci ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle paylaşmak üzere bu atölyeyi düzenledik. Atölyenin hedefi yeni işbirlikleri için ağ oluşturmak, eğitimci ve sivil girişim temsilcilerinin beraber çalıştıkları gençlerle hayata geçirebilecekleri yöntemimizi detaylarıyla paylaşmaktı. İstanbul’dan 14, Diyarbakır’dan 2 ve Ankara’dan 1 olmak üzere toplam 17 katılımcı atölyemizde yer aldı.
IMG_7719
Atölyenin ilk gününde katılımcıların yöntemi deneyimleyebilmeleri için bir Hafıza Yürüyüşü gerçekleştirdik. İkinci gün ise, bu atölyeye özel olarak hazırladığımız Hafıza Yolculuğu Uygulama Rehberi üzerinden detaylı olarak programın adımları ve her adımda nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine farklı metotlar kullanarak konuştuk. Son olarak da olası işbirliği ihtimalleri üzerine paylaşımda bulunduk.
IMG_7749
Şu an bu atölyenin katılımcılarından bazılarıyla ilerleyen dönemlerdeki işbirliklerimiz için çalışmalara başlama noktasındayız. Ankara’dan atölyeye katılan Beyza Hatun Kızıltepe aracılığıyla VIII. Ulusal Sosyoloji Kongresi kapsamında ODTÜ’de 2 Aralık’ta bir Hafıza Yürüyüşü düzenleniyor. Ayrıca atölyenin katılımcılarından eğitimci Zeynep Adıgüzel de Toplumsal Tarih‘in Kasım sayısına atölyeyi anlatan “Gençler Hafızanın Karakutusunu Açıyor” başlıklı bir yazı hazırladı.
IMG_7909

Atölyenin tüm katılımcılarına ve destekçilerine bir kez de buradan teşekkür ediyoruz! 💐

🔵 🔵 🔵
Destekleyen Kuruluşlar:

Black-Sea-300-300                 Sivil Dusun

Bu atölye Black Sea Trust ve Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği’nin destekleri ile hayata geçirilmektedir. İçerikten, destekçi kuruluşlar sorumlu değildir.
Karakutu’nun çalışmalarını destekleyen diğer kurum ve kişiler için tıklayın.