Hafıza Yolculuğu Programı, Araştırmacı ve Anlatıcılarını Arıyor!

yayginlastirma_atolyesi_2

17-25 yaş arasındaysanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız Karakutu’nun Hafıza Yolculuğu programında araştırmacı ve anlatıcı olmak için, 8-9 Ekim’de gerçekleştireceğimiz eğitime başvurabilirsiniz!
  • Hafıza Yolculuğu Başlangıç Eğitiminin ilk gününde katılımcılar, Hafıza Yürüyüşü’nü birebir deneyimleme fırsatı bulacaklar.
  • Katılımcılara Hafıza Yolculuğu Uygulama Rehberi dağıtılacak.
  • 8 Ekim Cumartesi gecesi konaklamalı.

 

Tarih: 8-9 Ekim 2016 (Cumartesi – Pazar)
Yer: İstanbul
Son Başvuru Tarihi: 2 Ekim 2016 Pazar günü saat 17:00

 
HAFIZA YOLCULUĞU NEDİR? Karakutu olarak yürütmekte olduğumuz Hafıza Yolculuğu programı, gençlerin dini, cinsiyete dayalı, etnik veya politik nedenlerle tarihsel olarak dışlanmış gruplara yapılan haksızlıkları keşfetmesini ve sorgulamasını hedefler. Program üç adımlı bir döngüye sahiptir: Araştırmacı ve anlatıcıların kapasite gelişimi, araştırma süreci ve Hafıza Yürüyüşü uygulaması.
Programla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.
Programda yer alan araştırmacı ve anlatıcıların deneyimlerini merak ediyorsanız bu röportajı okuyabilirsiniz.
HAFIZA YOLCULUĞU KAPSAMINDA GENÇLER NE YAPAR? Programa dahil olan 17-25 yaş arası gençler Hafıza Yolculuğu programı ve adımlarıyla ilgili karar alma süreçlerinde rol oynar ve aktif olarak görev alır: Bu gençler, hafıza mekanlarının keşfi sürecindeki araştırmaları yürüten araştırmacılar ve Hafıza Yürüyüşü uygulamalarındaki anlatıcı ve koordinatörlerdir.
Bu süreçlerde görev alacak gençlerin ihtiyaç duyacağı temel bilgi ve becerileri kazanmalarına yönelik hazırladığımız iki günlük başlangıç eğitimini 8-9 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştiriyoruz. 8 Ekim gecesi konaklamanın da dahil olduğu program, Hafıza Yürüyüşü uygulamasıyla başlayacak, ardından da farklı oturum ve atölyelerle devam edecek.
KİMLER BAŞVURABİLİR? Aşağıdaki koşullar sizin için geçerliyse Hafıza Yolculuğu Başlangıç Eğitimi’ne başvurabilirsiniz:
🎆17-25 yaş arasında olmak,
🎆İstanbul’da yaşamak,
🎆Önümüzdeki 6 ay İstanbul’da ikamet etmeye devam edecek olmak,
🎆Haftada ortalama 6 saatini Hafıza Yolculuğu Programı’na dair çalışmalara ayırabilecek ve programın takvimine (programın öngörülen takvimi duyurunun sonunda) uyabilecek olmak,
🎆Toplumsal hafıza alanı ve hak temelli çalışmalar hakkında bilgi/tecrübe sahibi olmak veya bu alanlarda çalışmaya istekli olmak.

✍🏿Başvuru formu için tıklayın. ✍🏿

Başvuru için uygunsanız 2 Ekim 2016 Pazar günü saat 17.00’ye kadar buradan ulaşabileceğiniz başvuru formunu doldurabilirsiniz.
Katılımcı sayısı 12’yle sınırlıdır. Başvurular kapandıktan sonra en geç iki gün içinde başvuru sahiplerine olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır.
Seçilecek katılımcılar programın tamamına (8 Ekim gecesi konaklama da dahil olmak üzere) kabul etmiş sayılacaktır.

📅PROGRAMIN ÖNGÖRÜLEN TAKVİMİ📅

EKİM

KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT

MART

2 günlük başlangıç eğitimi / İlk düzenli toplantı (Tahmini süre: 2 saat) / İlk kısa taslak
İki düzenli toplantı (Tahmini toplam süre: 4 saat) / Bir toplu etkinlik (Tahmini süre: 3 saat) / Kaynak taraması / İkinci taslak
İki düzenli toplantı (Tahmini toplam süre: 4 saat) / Bir toplu etkinlik (Tahmini süre: 3 saat) / İlk sözlü görüşme / Üçüncü taslak
İki düzenli toplantı (Tahmini toplam süre: 4 saat) / Bir toplu etkinlik (Tahmini süre: 3 saat) / Görsel ve haritaların belirlenmesi / Mekan kimlik kartı ilk taslak
İki düzenli toplantı (Tahmini toplam süre: 4 saat) / Şifre atölyesi (Tahmini süre: 4 saat) / Mekan kimlik kartı ve şifreler teslim
İki düzenli toplantı (Tahmini toplam süre: 4 saat) / Bir toplu etkinlik (Tahmini süre: 3 saat) / Anlatı teslimi / Hafıza Yürüyüşü Provası (Tahmini süre: 4 saat) / Hafıza Yürüyüşü uygulaması

 
__________________________________________________________

Destekleyen Kuruluşlar:

Black-Sea-300-300                 Sivil Dusun

Bu eğitim Black Sea Trust ve Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği’nin destekleri ile hayata geçirilmektedir. İçerikten, destekçi kuruluşlar sorumlu değildir.
Karakutu’nun çalışmalarını destekleyen diğer kurum ve kişiler için tıklayın.