Hafıza Yolculuğu Programı Yeni Gönüllülerini Arıyor!

18-25 yaş arasındaysanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız Karakutu’nun Hafıza Yolculuğu Programı’nın 4. döneminde araştırmacı ve anlatıcı olmak için, 15-18 Kasım’da gerçekleştireceğimiz eğitime başvurabilirsiniz!
 

 
Tarih: 15-18 Kasım 2018 
Yer: İstanbul
Son Başvuru Tarihi: 4 Kasım 2018 Pazar 23:59
HAFIZA YOLCULUĞU NEDİR?
Karakutu olarak yürütmekte olduğumuz Hafıza Yolculuğu programı, gençlerin dini, cinsiyete dayalı, etnik veya politik nedenlerle ayrımcılığa uğrayanların hikâyelerini keşfetmesini ve sorgulamasını hedefler. Bu hikâyeler üzerine kendi araştırmalarını yürüten gençler Hafıza Yürüyüşleri aracılığıyla hikâyeleri akranlarına, çocuklara ve yetişkinlere aktarır.
Program üç adımlı bir döngüye sahiptir: Araştırmacı ve anlatıcıların kapasite gelişimi, araştırma süreci ve Hafıza Yürüyüşü uygulaması.
Hafıza Yolculuğu programıyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.
Programda yer alan araştırmacı ve anlatıcıların deneyimlerini merak ediyorsanız bu röportajı okuyabilirsiniz.
 
HAFIZA YOLCULUĞU KAPSAMINDA GENÇLER NELER YAPAR?
Programa dahil olan 18-25 yaş arası gençler Hafıza Yolculuğu programı ve adımlarıyla ilgili karar alma süreçlerinde rol oynar ve aktif olarak görev alır: Bu gençler, hikâyelerin ve hafıza mekânlarının keşfi sürecindeki araştırmaları yürüten araştırmacılar ile Hafıza Yürüyüşü uygulamalarındaki anlatıcı ve koordinatörlerdir.
Bu süreçlerde görev alacak gençlerin ihtiyaç duyacağı temel bilgi ve becerileri kazanmalarına yönelik hazırladığımız dört günlük, konaklamalı Başlangıç Eğitimi’ni 15-18 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştiriyoruz. Program, Hafıza Yürüyüşü uygulamasıyla başlayacak, ardından da farklı oturum ve atölyelerle devam edecek.
 
KİMLER BAŞVURABİLİR? 
Aşağıdaki koşullar sizin için geçerliyse Hafıza Yolculuğu Başlangıç Eğitimi’ne başvurabilirsiniz:

  • 18-25 yaş arasında olmak,
  • İstanbul’da yaşamak,
  • 15-18 Kasım tarihlerinde eğitimin yapılacağı otelde konaklayabiliyor olmak,
  • Başlangıç Eğitimine tam katılım gösterebilecek ve araştırma dönemi boyunca haftada beş saatini Hafıza Yolculuğu Programı’na dair çalışmalara ayırabilecek olmak,
  • Araştırma döneminin ardından düzenlenecek Hafıza Yürüyüşlerinde anlatıcılık yapabilecek olmak,
  • Toplumsal hafıza alanı ve hak temelli çalışmalar hakkında bilgi/tecrübe sahibi olmak veya bu alanlarda çalışmaya istekli olmak.

 
Başvuru için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız 4 Kasım Pazar günü saat 23:59’a kadar başvuru formunu doldurabilirsiniz.
Katılımcı sayısı 24 kişiyle sınırlıdır. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından olumlu ve olumsuz geri dönüşler, 8 ve 9 Kasım 2018 tarihlerinde e-posta yoluyla yapılacaktır. 
Seçilecek katılımcılar programın tamamına (Başlangıç Eğitimi, Araştırma Dönemi ve Hafıza Yürüyüşü Anlatıcılığı) kabul edilmiş sayılacaktır.
Hafıza Yolculuğu Başlangıç Eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi ve sorularınız için [email protected] adresine yazabilirsiniz
 
 
Başvuru formu için tıklayın
__________________________________________________________
Destekleyen Kuruluşlar:


Bu eğitim Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Karakutu Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.