"Hafıza Yürüyüşü" 8 Şubat'ta Beyoğlu ve Şişli'de gerçekleşti!

Kentimizin sokaklarına dağılıyoruz, yeniden bakıyoruz. 
Karakutu’sunu dinlemeye başlıyoruz…
“Hafıza Yürüyüşü” etkinliği 8 Şubat Pazar günü Beyoğlu ve Şişli bölgelerinde gerçekleşti!
18-25 yaş arasındaki gençlerle yaptığımız saatlerce toplantının, uzman görüşlerinin ve yerel tarih araştırmalarının sonucu hazırladığımız Hafıza Yürüyüşü ortaya çıktı.
Bugün gerçekleşen ilk uygulamaya çoğunluğu üniversite öğrencisi 28 genç katılımcı veya anlatıcı olarak katıldı.
Gençlerin katılımcı ve formel olmayan metotlar ile “öğrenen” değil “keşfeden” olduğu ve her aşaması ile “özgün” ve “yeni” olan Hafıza Yürüyüşü ile gençler küçük gruplar halinde ipuçlarını buluyor ve şehrin detaylarında gizli olan ayrımcılık ve şiddet hikayelerini keşfediyor. İşaretleri takip edip mekanlara ulaşabilen gençleri orada genç anlatıcılar karşılıyor. Mekanlar ve o mekanların geçmişini anlatıyor. Yürüyüş’ün başında ve sonunda yapılan oturumlarla da geçmişte yaşanan büyük hak ihlalleri ve haksızlıklar nasıl hatırlanmalı ve bir daha yaşanmaması için bireysel sorumluluklarımız nelerdir sorularına cevap aranıyor.
Katılımcı gençlerden gelen yorumlar, Hafıza Yürüyüşü’nün Beyoğlu ve Şişli’nin şimdiye dek defalarca önünden geçtikleri mekanlarına dair merak geliştirmelerine, kendi toplumsal sorumluluklarını hatırlamalarına ve farklı bir perspektiften gözden geçirmelerine davet ettiği yönünde idi. Bu da bize hem çok yol aldığımızı hem de önümüzde uzun ve heyecanlı bir süreç olduğunu gösterdi.
Bu noktaya gelebilmemizi bize en başından beri inanan bağışçılarımıza, gönüllülerimize ve Karakutu dostlarına borçluyuz.