İki Yılın Ardından

Ülkemizdeki genel karamsarlığın içinde bizim için bir umut olan Karakutu Derneği’ni 7 Ocak 2014’te kurmamızın üzerinden iki seneden fazla geçti. Farkındayız, Türkiye ve dünya bugün iki sene öncekinden daha iyi bir yer değil. Çevremiz ateş çemberi, insanlar inançları, görüşleri veya çıkarları gerekçesiyle birbirlerini en acımasız biçimlerde yok ediyor; kadın, LGBTİ ve yabancı düşmanlığı giderek artan bir zemin buluyor ve savaş ve iç çatışmalarla şehirler harabeye dönüyor. Bu felaket tablosuna çözüm bulması beklenen hükümetler ise burada ve dünyanın birçok yerinde tam tersi yöne giderek otoriterleşme ve içe kapanmayı halklarına bir çözüm olarak sunuyor.
Fakat bizim karamsar olma lüksümüz yok. Kısa sürede, Hafıza Yürüyüşlerini de içeren özgün ve biricik Hafıza Yolculuğu programını geliştirdik. Program ve Hafıza Yürüyüşleri gençler ve öğretmenler tarafından talep edilen, iyi örnekler konferanslarına davet edilen ve üniversitede ders olarak uygulanan bir noktaya geldi. Yolun başında olduğumuzun farkında olmamız geldiğimiz bu noktadan mutlu olmamıza engel değil. Bu raporun sonraki sayfalarında yaptıklarımızın bir kısmını okuyunca umarım siz de bu noktaya gelmemizdeki payınızdan mutlu olursunuz.


Bundan sonra Hafıza Yolculuğu programındaki önceliğimiz farklı tematik alanlara odaklanan, dijital teknolojileri ve “oyunlaştırma”yı kullanan yeni faaliyetler geliştirmek olacak. Programın gönüllü politikasını geliştirmeyi, bilgi ve tutuma ilişkin etkimizi geliştirmeyi, ulaştığımız kişi sayısını arttırmayı ve kavramsal zeminimizi kuvvetlendirmeyi de hedefliyoruz.
Önümüzdeki iki yıl içinde en azından bir sürdürülebilir ve yenilikçi programı daha başlatacağız. Yeni program, benzer biçimde, gölgede bırakılanları hatırlamayı ve bugüne ilişkin öğrenmeler çıkarmayı hedefleyecek.
Ayrıca, uluslararası ortaklıklara devam ederek beraber öğrenme ve güçlenme zeminleri yaratmaya devam edeceğiz. Sürdürülebilir bir gelir modeli ve sağlam bir kurum kültürü inşa etmek de önümüzdeki diğer zorlu hedefler olacak.
Yılmadan, gündelik buhranların bizi sinikleştirmesine müsaade etmeden tabandan barış ve adaleti inşa etmek için çalışmaya devam…
Elimizdeki tabloda siz gönüllü ve destekçilerimizin imzası var.
İyi ki varsınız, iyi ki Karakutu var!


*Bu yazı Karakutu’nun 2014-2015 Faaliyet Raporu için yazıldı.