Karakutu Derneği & Mimar Sinan Üniversitesi CHIEF Projesi İşbirliği

Mimar Sinan Üniversitesi’nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen CHIEF (Cultural Heritage and Identities of Europe’s Future) Projesi ile işbirliğimiz kapsamında genç anlatıcılarımızla beraber toplumsal cinsiyet temalı yeni bir hafıza yürüyüşü rotası hazırladık. 2019’un Aralık ayında başlayan ve üç ay süren bu çalışma sonucunda Mart 2020’de Sultanahmet bölgesinde toplumsal cinsiyet temalı bir Hafıza Yürüyüşü rotamız daha oldu. 

Yeni rotamızın hazırlık aşamasında projeye katılan genç anlatıcılarımızla kapasite geliştirme eğitimleri ve atölyeler düzenledik. Bu eğitim ve atölyelerde anlatıcılarımız toplumsal cinsiyet, hikaye anlatıcılığı ve hikaye yazımı gibi konularda derinlemesine düşünme ve kendi anlatımlarını üretme fırsatı buldu.

Bu işbirliği kapsamında hazırladığımız Sultanahmet rotasında toplumsal cinsiyet temalı ilk yürüyüşümüzü ise 7 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdik. Bu yürüyüşe daha önce CHIEF projesinin katılımcıları olan çeşitli liselerden öğrenciler katıldı. Hem ekibimiz hem de katılımcılar için oldukça öğretici ve keyifli bir deneyim oldu. İlk defa bir Hafıza Yürüyüşü’ne katılan genç katılımcılarımızdan oldukça olumlu geri dönüşler aldık.

‘‘Bilinmeyen yerleri ziyaret etmeyi çok sevdim, yararlı buldum. İşlenen konularda kadınları ele almanızı çok sevdim.’’

‘‘Herkesin beklentisinin dışında bir geziydi ve gerçekten bilinmeyen konulara değinilmesi çok güzeldi.’’

‘‘Şifreleri bularak yerleri bulmamız ve yerlerin eskide kalmış ve anlatılmayan olayların
anlatılması. Çok bilinen tarihi bilgilerden çok toplumsal olaylara değinilmesi çok güzeldi.”

‘‘Kesinlikle okullarda da yapılması gereken bir etkinlik.’’

Mimar Sinan Üniversitesi CHIEF projesi yürütücü ekibine desteklerinden ve katıkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.