Karakutu'nun Hafıza Yolculuğu Yaygınlaştırma Atölyesine Başvurular Başladı!

yayginlastirma_atolyesi

Karakutu, Hafıza Yolculuğu Programı’nı çevresindeki gençlerle uygulamayı düşünen İstanbul’daki üniversite veya liselerde çalışan eğitimciler ve İstanbul dışındaki STK’ların veya sivil girişimlerin temsilcilerine yönelik yaygınlaştırma atölye çalışması düzenliyor!

 

  • Atölyenin ilk gününde katılımcılar, Hafıza Yürüyüşü’nü deneyimleme fırsatı bulacaklar.
  • Katılımcılara Hafıza Yolculuğu Uygulama Rehberi dağıtılacak.

 

Tarih: 1-2 Ekim 2016 (Cumartesi-Pazar)
Yer: İstanbul
Son Başvuru Tarihi: 19 Eylül 2016 Pazartesi, saat 17.00

Karakutu olarak, Haziran 2014’ten beri uygulamakta olduğumuz Hafıza Yolculuğu programı ve Hafıza Yürüyüşü etkinliklerini yaygınlaştırmak için bir toplantı düzenliyoruz.

Facebook etkinlik sayfası için tıklayın. 
📢📢👟👟 📢📢👟👟

Başvuru formu için tıklayın.
Hafıza Yolculuğu ve Hafıza Yürüyüşü Nedir*?

Hafıza Yolculuğu Programı, gençlerin etnik, dini, cinsiyete dayalı ve politik nedenlerle tarihsel olarak dışlanmış grupların maruz kaldıkları haksızlıkları kent mekanlarında keşfetmelerini ve sorgulamalarını hedefleyen bir programdır. Üniversitelerde açılan ilgili derslere de entegre edilebilen Hafıza Yolculuğu, üç adımlı bir döngüden oluşmaktadır:
1. Gençlerin Kapasite Gelişimi
2. Araştırma Süreci: Hafıza mekanlarının keşfi
3. Hafıza Yürüyüşü
Gençlerin, konuşulmayan tarihi anlatıları duymasını ve egemen anlatılara karşı eleştirel düşünce geliştirmesini sağlamayı hedefleyen Hafıza Yürüyüşleri’nin içeriği büyük ölçüde Hafıza Yolculuğu programında yer alan gençler tarafından oluşturulur. İnteraktif yöntemler kullanılan bir günlük Hafıza Yürüyüşleri iç mekanda gerçekleştirilen katılımcı atölyeleri ve dışarıda hazine avı benzeri bir yöntemle hafıza mekanlarının bulunmasını içerir. Hafıza mekanlarında anlatıcılar, katılımcıları karşılar ve mekanla ilgili sessizleştirilmiş öyküyü paylaşır.
👣 Hafıza Yolculuğu ve Hafıza Yürüyüşü’yle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.
👣 Hafıza Yolculuğu’nu öğrencileriyle uygulamış olan bir eğitimcinin deneyimlerini buradan okuyabilirsiniz.
👣 Hafıza Yolculuğu araştırmacısı ve Hafıza Yürüyüşü anlatıcısı bir gencin deneyimlerini okumak için buraya tıklayın.

Bu Atölye Katılımcılarına Ne Katmayı Hedefliyor?

👣 İstanbul’daki eğitimci katılımcılar, kendi öğrencileriyle dersleri kapsamında Hafıza Yolculuğu Programı’nı Karakutu işbirliğiyle uygulayabilecek hale gelir.
👣 İstanbul dışında bir STK veya sivil girişimin temsilcileri, Karakutu ortaklığında, çalıştıkları gençlerle kendi şehirleri için Hafıza Yolculuğu Programı’nı uygulayabilecek ve Hafıza Yürüyüşleri hayata geçirebilecek hale gelir.
Atölye sonrasında Karakutu, atölye katılımcılarıyla iletişimini sürdürmeye ve hayata geçirilecek Hafıza Yolculuğu projelerine danışmanlık desteği vermeye devam edecek.

Katılım Şartları

Eğer,
👣 İstanbul’daki bir üniversitede hafıza, ayrımcılık, Türkiye tarihi gibi konularda ders veriyorsanız,
👣 İstanbul’daki bir lisede ilgili konularda ders veren bir öğretmenseniz,
👣 İstanbul dışında gençlerle geçmişle yüzleşme, kent tarihi, sözlü tarih, kültürlerarası öğrenme ve barış inşası gibi alanlarda çalışmalar yürüten bir eğitmen veya STK ya da sivil girişim temsilcisiyseniz
atölyeye başvurabilirsiniz.
Katılımcıların tüm programda eksiksiz yer almaları gerekmektedir. Başvuru esnasında kişiler bu koşulu kabul etmiş sayılacaklardır.

Başvuru ve Seçim Süreci

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz başvuru formunu 19 Eylül 2016 Pazartesi, saat 17:00’ye kadar doldurmanız gerekiyor. Başvuruların kapanmasının ardından 22 Eylül 2016 Perşembe gününe kadar duyurulacak şekilde İstanbul dışından 5, İstanbul’dan 10 kişi belirlenecektir.

Atölye Süresinde Karakutu Tarafından Karşılanacak Masraflar

👣 İstanbul dışından gelecek katılımcıların organizasyon tarafından belirlenecek limitlerdeki ulaşım, konaklama ve atölye saatleri dışında kalan yemek masrafları
👣 Tüm katılımcıların atölye saatlerindeki yemek masrafları


Destekleyen Kuruluşlar:

Black-Sea-300-300                 Sivil Dusun

Bu atölye Black Sea Trust ve Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği’nin destekleri ile hayata geçirilmektedir. İçerikten, destekçi kuruluşlar sorumlu değildir.
Karakutu’nun çalışmalarını destekleyen diğer kurum ve kişiler için tıklayın.

*Hafıza Yolculuğu ve Hafıza Yürüyüşü, Karakutu tarafından geliştirilmiş ve uygulanmakta olan özgün bir metottur; tüm hakları saklıdır.