NURCAN Z. ÇARIKÇI ENGİZEK GENÇ KADIN FONU’NU İLAN ETMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ!

GENÇ KADIN ARAŞTIRMACILARI DESTEKLEMEYİ HEDEFLEYEN FONUMUZ İÇİN KATKILARINIZI BEKLİYORUZ.

Hak savunucusu, feminist, avukat, iki kedi annesi, seramik meraklısı ve saymakla bitmeyecek daha nice işi başaran dostumuz Nurcan’ımızın aramızdan ayrılışının ikinci yılında onun yaşama kattıklarını artırarak çoğaltmak amacıyla bu fonu kurduk. 

Nurcan, bir avukat ve hak savunucusu olarak kadın hakları, hayvan hakları ve çevre alanında yılmadan mücadele etti. Şiddet davalarında kadınların, Gezi davasında yargılananların, zeytinlikleri katledilen Yırcalıların, HES’lerle mücadele eden Loç Vadisi köylülerinin avukatıydı. Kar kış demeden ülkenin bir ucundan diğer ucuna termik santrale karşı eyleme gidendi. Davalara, gözaltılara, basın açıklamalarına koşar, herkesle dayanışır, ihtiyaç duyulan her yerde desteğini gösterirdi. Biz arkadaşları için de hep orada olduğunu bildiğimiz, sırtımızı yaslayabileceğimiz bir ağaçtı.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini sürdürürken ELSA (Avrupa Genç Hukukçular Derneği) başkanlığı yaptı. Aktivist avukatlık pratiğinin yanında İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans Programına başarıyla devam etti. İstanbul Barosu komisyonları ve diğer mecralarda verdiği eğitim ve panellerle de hak mücadelesini insanlarla paylaştı.

Tüm bunların yanında bitmeyen enerjisi ile konserleri ve festivalleri de kaçırmazdı. Neşesi ve tatlı sert tavrıyla bitmek bilmeyen sohbetlerimizin, eğlencelerimizin vazgeçilmeziydi. Yurtdışına çıktığınızda ona gittiğiniz ülkenin dilinde bir Küçük Prens kitabı almanız adettendi. 

Nurcan’ın dolu dolu yaşadığı ömrü boyunca yarattıklarının ve ışıltısının ondan sonra da devam etmesini, onun bıraktığı yerden bu mücadele ve merakın genç kadınların çalışmalarına ilham ve destek olarak varlığını sürdürmesini istiyoruz.

Kadın hakları, toplumsal cinsiyet, hayvan hakları, çevre ve toplumsal hafıza alanında çalışan 18-35 yaş arasındaki kadınlar, bu fon sizin için.

Nurcan’ın anısına özlem ve sevgilerimizle,

Ailesi ve arkadaşları.

BAŞVURU: 28 ARALIK 2020-25 OCAK 2021 

FONA HAK KAZANAN PROJELERİN AÇIKLANMASI: 9 ŞUBAT 2021

DESTEKLERİNİZ İÇİN:

Garanti Bankası TR53 0006 2000 2110 0006 2973 10