Yeldeğirmeni'nde İlk Hafıza Yürüyüşü

Okan Üniversitesi’nden Azınlık Hakları dersini alan öğrencilerle hazırladığımız Yeldeğirmeni’ndeki Hafıza Yürüyüşü’nün ilkini 29 Nisan Cuma günü gerçekleştirdik. Yeldeğirmeni’ndeki ilk Hafıza Yürüyüşü’nün katılımcıları da yine Okan Üniversitesi öğrencileriydi.
13165909_581939565320227_2509383486083835340_n
Yeldeğirmeni’nde düzenlediğimiz ilk Hafıza Yürüyüşü 12 anlatıcı ve 19 katılımcı olmak üzere toplam 31 öğrenciyle gerçekleşti. Hafıza Yürüyüşü kapsamında, katılımcı gençler şifreleri çözerek buldukları hafıza mekanlarında anlatıcıların bir dönem boyunca yürüttükleri araştırmaların sonuçlarını dinlediler. Bu şekilde Yeldeğirmeni’nde yaşamış olan azınlıklar üzerinden yakın tarihi keşfeden gençlerle dış mekan ziyaretlerinin ardından bir atölye düzenleyerek geçmişle yüzleşmenin barışa katkısı üzerine konuştuk.

Günün sonunda katılımcıların Hafıza Yürüyüşü’ne dair bazı yorumları şöyle oldu:

Çocukluktan beri kulaktan duyma öğrendiğimiz şeylerin aslında gerçeği yansıtmadığını ve önyargıların yıkılması için o dönemde yaşayan kişilerden öğrenmenin en doğru olduğunu öğrendim. 

Azınlıkların yaşadıklarını daha yakından inceleme fırsatı bulduk. Bu bilgilendirmeler olaylara karşı farklı bir bakış açısı getirdi. 

İçimizde sakladıklarımızı söylemek ve başkalarından duymak aslında içimizde saklamamamız gerektiğini öğretti. 

Yeldeğirmeni Hafıza Yürüyüşü’nü geliştirme sürecimizi merak ediyorsanız tıklayın.