Adnan Ergeç Fonu Projeleri Çalışmalarına Baslıyor

Karakutu’nun gençlerin toplumsal hafıza, barış ve ayrımcılık konularındaki araştırma ve kültür-sanat projeleri için oluşturduğu Adnan Ergeç Fonu’nun ilk döneminde desteklenmeyi hak eden projeler faaliyetlerine başladı.
Geçen sene Kasım ayında yaptığımız çağrıya başvuran 21 projeden Karakutu temsilci ve Fon bağışçılarının seçtiği projeler şunlardı:

Türk ve Ermeni Toplumlarının Ortak Kültürü Olarak Müzik

(2.700 TL)
İki toplumun ortak kültürel değerleri olarak ele alınabilecek şarkıların izini sürerek, Türk ve Ermeni müzisyenlerin performanslarının kayda alınması ve bir video oluşturulması. (Tuğçe, İstanbul)

Manastır Sanat Okulu

(3.000 TL)
Kaz Dağları Bölgesi’ndeki köy çocuklarının, bölgede bulunan tarihsel, mitolojik, sanatsal kültür varlıklarını inceledikten sonra görsel sanatlar, müzik, tarımsal üretim ve ziraat konularında atölyelere katılarak kendi eserlerini yaratmaları. (Gökçe, İstanbul)

Niksar Rumları Sözlü Tarih

(3.000 TL)
Tokat’a bağlı Niksar ilçesinden mübadeleye tabi tutularak binlerce yıllık topraklarından edilen Rum ailelerin yaşayan kuşaklarıyla gerçekleştirilecek bir sözlü tarih-yerel kent tarihi çalışması. (Rüya, İstanbul)