Toplumsal Hafıza Ve Geçmişle Yüzleşme Güz Okulu’nun Başvuruları Açıldı!

KARAKUTU DERNEĞİ’NİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ, FRIEDRICH EBERT VAKFI, UMVERTEILEN! VAKFI VE AÇIK TOPLUM VAKFI TARAFINDAN DESTEKLENEN “TOPLUMSAL HAFIZA VE GEÇMİŞLE YÜZLEŞME”
BAŞLIKLI GÜZ OKULUNUN BAŞVURULARI AÇILDI!

 

8 Eylül – 14 Eylül 2018 tarihleri arasında Afacan Kültürlerarası Buluşma Merkezi’nde yapılacak olan Güz Okulu, toplumsal hafıza ve geçmişle yüzleşme konularında kendisini geliştirmek isteyen gençlerin katılımına açık. Başvurmak için bu adresteki formu eksiksiz doldurmanız yeterli.

2014 yılından bu yana toplumun, özellikle gençlerin, egemen ve resmi olanlar dışındaki anlatıları duymasını mümkün kılmak ve geçmişe başka açılardan da bakılabilmelerini sağlamak için çalışmalar yürüten Karakutu Derneği olarak bu sene ikinci kez Toplumsal Hafıza ve Geçmişle Yüzleşme Güz Okulu’nu düzenliyoruz. Güz Okulu’na katılacak gençlerin toplumsal hafıza ve geçmişle yüzleşme çalışmaları alanında, Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmalara dair bilgi edinmesini, sahadaki çalışmaları ve aktörleri tanımasını ve bu alanla ilgilenen/bu konuda çalışan akranlarıyla, akademisyenlerle ve sivil toplum çalışanlarıyla tanışmasını hedefliyoruz.

Yedi günlük Güz Okulu programı, akademisyen ve sivil toplum çalışanları/aktivistleri tarafından Toplumsal Hafıza ve Geçmişle Yüzleşme alanlarında verilecek seminerler, gençlerin kapasitelerinin güçlendirilmesini hedefleyen atölye çalışmaları, film gösterimleri ve dış mekân aktiviteleriyle dolu geçecek. Ayrıca katılımcıların bilgi ve yetenekleri doğrultusunda katkı sağlayabilecekleri sunumlar ve tartışma oturumları da Güz Okulu’nun programına dahil olacak.

Geçtiğimiz senenin katılımcılarından Beyza Hatun Kızıltepe’nin izlenimlerini buradan okuyabilirsiniz.

Başvuru Koşulları ve Değerlendirme

• Türkiye’nin her yerinden, 18 – 26 yaş arasındaki gençler Güz Okulu’na başvurabilir.
• Son başvuru tarihi 5 Ağustos 2018 Pazar günüdür. Tüm başvurulara olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilecektir. Başvuru sonuçları 10 Ağustos 2018 tarihinden itibaren e-posta yoluyla duyurulacaktır.
• Karakutu Derneği’nin çalışmalarında yer almış gençlere öncelik verilecektir.
• Toplam katılımcı sayısı 20 kişidir.
• Katılımcıların yurtiçi seyahat masrafları, konaklama ve yemek masrafları Güz Okulu çerçevesinde karşılanacaktır.
• Güz Okulu hakkında ayrıntılı bilgi ve sorularınız için [email protected] adresine yazabilirsiniz.